لوگو دکتر پریسا طاهری
Search
Close this search box.

آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان

آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان یکی از بهترین روش ها برای کنترل سلامت، سالمندان است. امروزه تنها با انجام آزمایش‌های ساده‌ای اعم از خون و یا ادرار می‌توان کیفیت سلامت سالمندان را تا حد بسیار زیادی تشخیص داد. این در حالی است که پزشکان برای تشخیص سلامت کامل سالمند شما آزمایش‌های دیگری را نیز تجویز می‌کنند. آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان باعث می‌شود که پزشک در خصوص ابتلا به بیماری، خطرات بیماری‌های ارثی اعم از سرطان و یا دیابت زودتر پی ببرد و درمان آن را در مراحل اولیه راحت‌تر انجام دهد.

آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان

انواع آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان

برخی از آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان که باید حتما هر 1 الی 2 سال به سراغ انجام آن بروید عبارت‌اند از:

· فشار خون 

بدون شک می‌دانیم که با افزایش سن خطر ابتلا به فشار خون افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان داده‌اند که 64 درصد از آقایان و 69 درصد از خانم‌هایی که در دوره 65 الی 75 سالگی خود ره سر می‌برند با فشار خون بالا روبه‌رو می‌شوند. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت از هر 3 بزرگسال یک نفر از آن‌ها دچار این بیماری می‌شود. امروزه پزشکان فشار خون بالا را به عنوان قاتل خاموش نیز می‌نامند، زیرا این بیماری در بسیاری از موارد علائمی را از خود نشان نمی‌دهد و فرد مبتلا ممکن است با عارضه‌هایی اعم از حمله قلبی و سکته روبه‌رو شود.

همین امر نیز باعث شده است که در آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان آزمایش فشار خون در رده اول قرار گرفته باشد. برخی از عواملی که می‌تواند باعث بروز این بیماری شود می‌توان به استرس، عدم تحرک، کمبود ویتامین D، وجود نمک در رژِم غذایی و.. اشاره کرد. علاوه بر این موضوع فشار خون می‌تواند بیماری‌هایی اعم از زوال عقلی را نیز در پیش داشته باشد. شما با بررسی سالانه یک بار این آزمایش می‌توانید از سلامت سالمند خود آگاه شوید و از بروز بیماری‌های جدی جلوگیری کنید.

· آزمایش چربی خون 

از دیگر آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان می‌توان به آزمایش سنجش کامل کلسترول خون اشاره کرد. کلسترول و یا همان چربی خون یک ماده مومی شکل است که بدن انسان در حالت عادی برای داشتن عملکرد نرمال نیاز دارد. با این حال نمی‌توان گفت تمامی کلسترول‌ها برای بدن ضروری و مفید هستند. با انجام این آزمایش می‌توانید در خصوص کلسترول خون سالمند خود اطمینان حاصل کنید.

· واکسیناسیون

یکی از اصلی‌ترین مواردی که در آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان وجود دارد واکسیناسیون فرد می‌باشد. حتماً در خصوص واکسن‌هایی در برابر بیماری‌هایی اعم از ذات‌الریه سالمند را در امان نگه می‌دارند از پزشک سؤال کنید. بیماری‌هایی که عفونت زا هستند و در صورتی که فرد واکسیناسیون نشده باشد با بیماری‌های زیر دست و پنجه نرم خواهد کرد:

1. ذات‌الریه

2. سینوزیت

3. مننژیت

4. اندوکاردیت

5. پریکاردیت

6. عفونت گوش داخلی

انواع آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان

·   معاینه چشم

افزایش سن یکی از پارامترهای نرمال و طبیعی در تمامی افراد می‌باشد که هیچ کس قادر به جلوگیری از آن نیست. افزایش سن با خود می‌تواند بیماری‌های متنوع چشمی اعم از آب مروارید، گلوکوم و دژنراسیون ماکولا را افزایش دهد. علاوه بر این موضوع ممکن است افرادی که در گذشته بیماری‌های چشمی داشته‌اند با مشکلات جدی‌تری روبه‌رو شوند. آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان در خصوص معاینه چشم باید حداقل 1 الی 2 سال یک بار انجام شود. در صورتی که سالمند شما دیابت دارد باید حداقل سالی یک بار به سراغ معاینه چشم برود.

بیشتر بخوانید: دمانس یا زوال عقل در سالمندان

·   آزمایش ادرار

آزمایش ادرار یکی از اصلی‌ترین آزمایش‌هایی است که آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان وجود دارد. با استفاده از این آزمایش می‌توانید بیماری‌های متنوعی را تشخیص دهید. با استفاده از این آزمایش پزشک می‌تواند قند، گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز، پروتئین بدن و… را مشاهده کرده و در صورت بروز مشکل آن را در سریع‌ترین زمان درمان کند.

·   تراکم استخوان

آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان تنها مختص به انجام آزمایش‌های خون و ادرار نمی‌باشد. اسکن چگالی استخوان باعث می‌شود که توده استخوانی که شاخص اصلی مقاومت استخوان هستند به صورت دقیق اندازه گیری شوند. در صورتی که تراکم استخوان‌ها کاهش داشته باشد، قدرت آن‌ها به حد قابل توجهی کاهش خواهد داشت که این امر باعث می‌شود که استخوان‌های فرد شکننده شوند. آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان در خصوص تراکم استخوان‌ها یکی از اصلی‌ترین آزمایش‌هایی است که فرد در دروان سالمندی خود باید به سراغ آن برود. برخی از اصلی ترنی عواملی که می‌تواند باعث بروز این بیماری شود عبارت‌اند از:

  1. سابقه خانوادگی

2. استعمال دخانیات

3. نداشتن تحرک

  4. نداشتن رژیم غذایی مناسب

5. سطح تستوسترون پایین در مردان

6. سطح پایین استروژن در زنان

7. تیروئید پرکار

8. هایپرپاراتیروئیدیسم

  و…

بیشتر بخوانید: درمان آلزایمر در سالمندان

·   غربالگری هورمون تیروئید

تیروئید یکی از غده‌هایی است که در گردن تمامی انسان‌ها یافت می‌شود وظیفه آن تنظیم میزان سوخت و ساز بدن می‌باشد. در برخی از موارد بدن توانایی تولید کافی این هورمون را ندارد، نتیجه این امر نیز کندی در سوخت و ساز، افزایش وزن و یا کاهش وزن شدید، ریزش مو، خستگی، افسردگی و… خواهد بود. آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان در خصوص غربالگری هورمون تیروئید باعث می‌شود که پزشک زودتر از موعد بیماری‌های سالمند را تشخیص دهد. شما با یک آزمایش خون ساده به راحتی می‌توانید میزان این هورمون را بررسی کنید.

·  آزمایش دیابت

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که زندگی سالمندان را تهدید می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که سالمند باید به صورت ناشتا یک آزمایش قند خون ساده را سالانه داشته باشند تا از بروز این بیماری در امان باشند. تمامی افرادی که در دوره 45 سالگی و بالاتر از زندگی خود به سر می‌برند باید از نظر دیابت مورد بررسی قرار گیرند. افزایش و یا کاهش شدت قند خون می‌تواند عارضه‌های جبران ناپذیری را به جای بگذارد. آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان در خصوص دیابت به راحتی می‌توان در خانه سالمند انجام داد و نتیجه را در دسترس پزشک قرار داد.

·    چکاپ دندان‌ها

با افزایش سن سلامت دهان و دندان فرد از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود. چکاپ دندان و انجام آزمایش‌های متنوع در دوران سالمندی اعم از عکس برداری از دندان‌ها و… می‌تواند در سالم نگه داشتن آن‌ها نقش مؤثری را ایجاد کند. برخی از سالمندان به دلیل مصرف داروهای خاصی اعم از آنتی هیستامین‌ها، دیورتیک‌ها و داروهای ضد افسردگی تأثیرات منفی بر روی سلامت دهان و دندان خود خواهند گذاشت. این در حالی است که شما می‌توانید 1 الی 2 سال یک بار به سراغ چکاپ دهان بروید و مراقبت‌های صحیح از دندان را آموزش ببینید.

·   بررسی پوست

با توجه به تحقیقات انجام شده در ایالات آمریکا مشخص شده است که سالانه بیش از 5 میلیون نفر در خصوص سرطان پوست به سراغ درمان آن می‌روند. بهتر است برای جلوگیری از این بیماری به سراغ انجام آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان در خصوص پوست رفت. در این آزمایش پزشک به سراغ بررسی خال‌های جدید و مشکوک بر روی پوست بیمار می‌رود تا از بروز سرطان پوست جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: مشکلات گفتاری در سالمندان

آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان و فشار خون

نتیجه گیری

آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان یکی از بهترین و ایده‌آل‌ترین روش‌هایی است که می‌توان از بروز هر نوع بیماری در سالمندان جلوگیری کرد. سالمندان بیش از افراد نرمال در معرض ابتلا به بیماری‌های متنوعی هستند، در نتیجه بهتر است به صورت منظم به سراغ انجام این تست‌ها بروید. امروزه مشاهده شده است که افراد زیادی هستند که تنها در صورت مشاهده علائم شدید بیماری به سراغ ویزیت یک پزشک می‌روند، غافل از این که این علائم نشانه آن است که زمان زیادی برای درمان باقی نمانده است! بهتر است قبل از بروز بیماری جلوی آن را گرفت و آن را سریع‌تر و راحت‌تر درمان کرد.

سوالات متداول

·         آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان مخصوص بانوان کدام‌اند؟

خانم‌هایی که در دوران سالمندی خود به سر می‌برند باید علاوه بر آزمایش‌هایی که در بالاتر به آن اشاره کردیم به سراغ انجام آزمایش‌های ماموگرافی و آزمون لگن و پاپ اسمیر نیز بروند.

       آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان مخصوص آقایان کدام‌اند؟

آقایان در دوران سالمندی علاوه بر تست‌هایی که در بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم باید به سراغ انجام غربالگری سرطان پروستات و آنوریسم آئورت شکمی (AAA) بروند.

  آزمایش‌ها و چکاپ‌های سالمندان مشمول بیمه خواهد شد؟

در صورتی که سالمند با بیمه‌های متنوع درمانی تحت پوشش باشد می‌تواند این آزمایش‌ها را با استفاده از بیمه خود انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط