لوگو دکتر پریسا طاهری
Search
Close this search box.

تفریحات سالمندان

تفریحات سالمندان یکی از موارد بسیار مهمی است که افراد در حین مراقبت و نگهداری باید به آن توجه کافی داشته باشند. سالمندان نیازمند محبت و مهربانی بیشتری نسبت به سایر افراد هستند و لازم است که برای بهبود سلامت روان در آن‌ها، برخی تفریحات و معیار‌های مناسب برای آن در نظر گرفته شود. شادی و نشاط در سالمندان باعث افزایش کیفیت زندگی آن‌ها شده و طول عمر بیشتری را به آن‌ها هدیه می‌کند. بسیاری از افراد که در دوره سالمندی و کهنسالی قرار دارند، با یک برنامه‌ریزی صحیح در نحوه گذراندن روزمرگی خود، می‌توانند انرژی مطلوبی را دریافت نموده و قوای جسمانی خود را نیز بهبود بخشند. برخی از افراد با قرار گرفتن در دوره سنی کهن‌سالی یا سالمندی، احساس می‌کنند که باید مدام استراحت داشته باشند یا همواره در خانه بمانند. برخلاف این نظر، خوابیدن طولانی‌مدت و عدم تحرک، باعث بروز مشکلاتی در سلامت جسمانی افراد می‌شود و احتمال می‌رود که وضعیت روحی و روانی سالمندان را با اختلالاتی مواجه سازد. توصیه ما بر این است که برای ایجاد یک شرایط مطلوب در دوره زندگی سالمندی، به نوع تفریحات آن توجه داشته باشید. در ادامه به بررسی چگونگی ایجاد یک برنامه مناسب برای سرگرمی سالمندان اشاره خواهیم کرد.

تفریحات سالمندان

بهترین تفریحات سالمندان

تفریحات سالمندی از جمله روش‌های بسیار مناسب برای ایجاد سرگرمی در زندگی این دسته از افراد است. پزشکان به منظور افزایش نشاط و شادابی در زندگی سالمندان، برخی روش‌های مناسب برای افزودن آن به تفریحات را در نظر می‌گیرد. در ادامه به بررسی مواردی که باعث ایجاد تنوع در زندگی و فعالیت‌های مختلف افراد سالمند می‌شود، اشاره خواهیم کرد.

  • ورزش های گروهی: یکی از روش‌های مناسب برای پرکردن اوقات فراغت و تفریحات سالمندان، انجام فعالیت‌های ورزشی به صورت گروهی است. در بسیاری از فضای سبز موجود در شهر، برخی از سالمندان با تنظیم برنامه صبحگاهی، به انجام فعالیت‌های بدنی مختلف می‌پردازند. استفاده از این روش علاوه‌بر پرکردن وقت، باعث افزایش تحرک و همچنین حفظ سلامت بدنی در افراد خواهد شد.
  • نوشتن خاطرات: نوشتن خاطرات دوره‌های مختلف زندگی، باعث ایجاد بستری مناسب برای یادآوری لحظات شیرین و به‌یاد ماندنی می‌شود. سالمندان می‌توانند برای پرکردن اوقات فراغت خود، به نوشتن رویدادهای مهم روزمره خود بپردازند.
  • کلاس های هنری: شرکت در کلاس‌های هنری علاوه‌بر ایجاد بستری مناسب برای یادگیری‌، باعث تقویت روحیه هنری در سالمندان می‌شود. موسیقی، آشپزی و بافتنی ازجمله هنر‌هایی است که افراد می‌توانند در این دوره از آن‌ها بهره‌مند شوند.
  •   گشت و گذار و سفر: سفر ازجمله برنامه‌های مهیج و جذابی است که هر فرد می‌تواند آن را به آسانی تجربه کند. افراد می‌توانند برای داشتن تجربه‌ای شیرین و لذت‌بخش از این دوره، از تور‌های مسافرتی و گردشگری به مناطق مختلف استفاده کنند.
  • باغبانی کردن: بسیاری از افرادی که دچار مشکلات روحی هستند، معمولا با قرارگرفتن در نزدیکی گیاهان و طبیعت، نشاط و شادابی مورد نیاز خود را کسب می‌کنند. باغبانی و پرورش گیاهان، ازجمله فعالیت‌های مناسب برای گنجاندن آن در تفریحات سالمندان است.

بیشتر بخوانید: تغذیه در سالمندان

معیارهای انتخاب تفریحات سالمندان

 معیارهای انتخاب تفریحات سالمندان

لازم است که افراد به‌منظور انتخاب برنامه تفریحی مناسب برای سالمندان، معیار‌های مختلفی را در نظر بگیرند تا بتوانند اوقات فراغت مهیجی را برای آن‌ها مهیا کنند. در ادامه به برخی از موارد مهمی که لازم است در این باره به آن توجه شود، اشاره خواهیم کرد:

  • در نظر گرفتن مکان تفریحی: لازم است که برای گذراندن وقت در این دوره، مکان مناسب و کاملا ایمن انتخاب شود تا احتمال بروز هرگونه آسیب بدنی در سالمندان به صفر برسد. امروزه بخش‌های مختلفی از فضای سبز به سالمندان اختصاص پیدا کرده است‌.
  • در نظر گرفتن مهارت های سالمندان: بسیاری از سالمندان ممکن است در انجام برخی فعالیت‌های مختلف دارای مهارت‌های بسیار بالایی باشند. کسانی که هنر یا حرفه خاصی دارند می‌توانند به کمک مراجعه با نقاطی که در آن بستری برای مهارت سالمندان ایجاد شده است، به گذراندن اوقات فراغت خود بپردازند.
  • در نظر گرفتن فعالیت فیزیکی: بسیاری از سالمندان دارای نیرو و قوت بیشتری در اندام‌های خود هستند. برخی از افرادی که در این سنین قرار دارند، در انجام فعالیت‌های بدنی سنگین و ورزش‌های تکنیکی مهارت مناسبی دارد.
  • توجه به شرایط تحصیلی: سالمندانی که دارای تحصیلات هستند، اغلب نسبت به دوره‌های مختلف برای مطالعه یا یادگیری مهارت جدید، تمایل بیشتری نشان می‌دهند. در مواردی دیگر، کسانی که از سطح پایین‌تر تحصیلات برخوردار هستند، به انجام بازی‌های فکری همچون شطرنج علاقه دارند.
  • توجه به وضعیت اجتماعی و فرهنگی: یکی از نکات مهم در انتخاب برنامه تفریحات سالمندان توجه به وضعیت اجتماعی و فرهنگی تفرجگاه‌ها است. در برخی موارد ممکن است نقاطی از سطح شهر، وضعیت اجتماعی مناسبی نداشته باشند یا سالمندان در آن محیط احساس راحتی نکنند. بنابراین توصیه ما این است که در انتخاب محیط مناسب برای تفریحات سالمندان، به سطح فرهنگی و رفتار‌های اجتماعی در آن توجه شود.

بیشتر بخوانید: ورزش سالمندان

نتیجه‌گیری

تفریحات سالمندان یکی از موارد بسیار مهم در زندگی آن‌ها به‌شمار می‌رود و لازم است که افراد برای جلوگیری از بروز مشکلات روانی و جسمانی ناشی از عدم تحرک، برنامه‌ای هیجان‌انگیز و ایمن را برای سالمندان در نظر بگیرند. کسانی که دارای اوقات فراغت مناسبی هستند، در انجام فعالیت‌های روزمره خود توانایی بیشتری دارند. لازم است که برای تهیه یک برنامه‌ریزی مناسب در تفریحات سالمندان، به برخی فاکتور‌های مهم در این باره توجه شود.

سوالات متداول

1.     چگونه تفریح و سرگرمی مناسب سالمند خود را انتخاب کنیم؟

بهترین روش برای ایجاد برنامه‌ای از تفریحات مناسب برای سالمند، توجه به شرایط جسمی و روحی فرد است. افراد به کمک ارزیابی میزان توانایی‌های فردی یک سالمند و نوع علاقه آن به انجام فعالیت‌های مختلف، بهترین سرگرمی را برای او در نظر خواهند گرفت.

2.     تفریح درمانی در سالمندان چیست؟

یکی از روش‌های مناسب برای بهبود روحیه و افزایش نشاط در زندگی سالمندان، استفاده از روش‌های تفریح درمانی است. در این روش با توجه به روحیه فرد سالمند، برنامه‌‌های مناسبی به‌منظور بهبود مشکلات روحی و همچنین افزایش میزان کیفیت زندگی آن در نظر گرفته خواهد شد.

3.     بهترین سرگرمی برای سالمندان چیست؟

انجام فعالیت‌های بدنی یا ورزش‌های گروهی، فراگرفتن هنر‌های مختلف، شرکت در جمع دوستان، نوشتن خاطرات روزانه و انجام بازی‌های فکری ازجمله سرگرمی‌های مناسب برای این دسته از افراد به‌شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط