لوگو دکتر پریسا طاهری
Search
Close this search box.

روش‌های درمان آلزایمر در سالمندان

درمان آلزایمر در سالمندان برای کنترل علائم بیماری و کاهش پیشرفت آن انجام می‌شود. ترکیبی از روش‌ها شامل داروها، مدیریت رفتاری، تغذیه مناسب، ورزش، فعالیت‌های شناختی و حمایت اجتماعی می‌توانند به بهبود و کنترل بیماری آلزایمر در سالمندان کمک کند. آلزایمر یک بیماری مغزی است، این بیماری باعث رو به زوال رفتن تدریجی توانایی‌های ذهنی و بروز  اختلالات حافظه می‌شود. اختلال حافظه در آلزایمر به تدریج پیشرفت می‌کند در ابتدا، اختلال حافظه فقط به وقایع اخیر محدود می‌شود اما به تدریج خاطرات قدیمی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. به طور کلی، درک و آگاهی درباره آلزایمر و اهمیت درمان آن بسیار مهم است. تشخیص زودهنگام، مراقبت مناسب و حمایت از افراد مبتلا به این بیماری و خانواده‌هایشان می‌تواند کیفیت زندگی آنان را بهبود ببخشد.

با توجه به اهمیت این موضوع، قصد داریم در این مقاله به بررسی روش‌های درمان دارویی و غیر دارویی آلزایمر در سالمندان بپردازیم.

درمان آلزایمر در سالمندان

روش‌های دارویی برای درمان آلزایمر در سالمندان

برای درمان آلزایمر در سالمندان از روش‌های دارویی و غیر داوریی استفاده می‌شود. در بخش‌های بعدی، در خصوص این دو روش صحبت می‌کنیم.

دونپزیل

دونپزیل یکی از داروهای مورد استفاده در درمان آلزایمر در سالمندان است. این دارو می تواند علائم خفیف تا شدید بیماری آلزایمر را بهبود ببخشد. دونپزیل عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و از باز شدن پیوندهای شیمیایی ماده‌ای به نام استیل کولین که برای استدلال، تفکر و حافظه بسیار مهم است، جلوگیری می‌کند. بیماران با توجه به تجویز پزشک می‌توانند فقط یک بار در روز این دارو را مصرف کنند.

داروهای درمان آلزایمر در سالمندان می‌توانند عوارض مختص به خود را داشته باشند. این عوارض شامل مشکلات گوارشی مانند اسهال، استفراغ، تهوع، کاهش وزن و همچنین خستگی و گرفتگی عضلات هستند. در صورت بروز هرگونه عوارض و مشکلات جدی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

ریواستیگمین

ریواستیگمین یکی از زیر مجموعه‌های دونپزیل است و در دو نوع کپسول و مایع خوراکی در دسترس است. معمولا  با توجه به تجویز پزشکان روزانه می‌توان دو بار از این دارو استفاده کرد. افرادی که مشکلات گوارشی مانند خونریزی دارند، می‌توانند از بسته‌های پوستی این دارو استفاده کنند، اما قبل از استفاده بهتر است با پزشک مشورت خود نمایند.

گالانتامین

گالانتامین یک داروی است که موجب افزایش سطح استیل کولین در مغز می‌شود. این ماده موجب برقراری ارتباط میان سلول‌های مغزی می‌شود و احتمال بروز زوال عقلی را کاهش می‌دهد. گالانتامین به صورت کپسول و مایع خوراکی در دسترس است و طبق تجویز پزشک، معمولا دو بار در روز مصرف می‌شود. ممکن است با گذشت زمان، پزشک میزان دوز مصرفی را افزایش دهد.

مصرف گالانتامین نیز می‌تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند. برای کاهش این مشکلات، می‌توانید همراه با مصرف داروها از مواد طبیعی استفاده کنید. به عنوان مثال، استفاده از عسل طبیعی می‌تواند گزینه مناسبی برای مقابله با مشکلات گوارشی باشد. توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر گونه مکمل یا مواد طبیعی، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: علائم بیماری افسردگی در سالمندان

روش‌های درمان آلزایمر در سالمندان

ممانتین

گلوتامات یک پیام‌رسان شیمیایی در مغز است که برای یادگیری و حافظه ضروری است. ممانتین یک دارو است که سطح گلوتامات در مغز را کنترل و تنظیم می‌کند. متخصصان اعتقاد دارند که سطح بالای گلوتامات برای مغز ممکن است سمی و خطرناک باشد. این دارو در دو شکل کپسول و مایع خوراکی وجود دارد و توصیه می‌شود نه تنها برای کنترل آلزایمر در حالت متوسط تا شدید، بلکه برای بیمارانی که علائم خفیف دارند نیز تجویز شود.  البته، مطابق دستور پزشک، مصرف این دارو تنظیم می‌شود.

عوارض جانبی ممانتین شامل سرگیجه، سردرد و یبوست است. در صورتی که پزشک اجازه مصرف ژل رویال را بدهد، می‌توان از عوارض آن جلوگیری نمود. ژل رویال برای کنترل آلزایمر کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید: مراقبت از سالمندان مبتلا به پارکینسون

ممانتین طولانی رهش و دونپزیل

در این روش درمان آلزایمر در سالمندان، ترکیب دو داروی دونپزیل و ممانتین برای کنترل آلزایمر استفاده می‌شود. این روش برای افرادی که مصرف چندین قرص در روز برایشان دشوار است، مناسب است. با استفاده از این روش، می‌توان از بروز بیماری آلزایمر پیشگیری کرد و عملکرد بیماران را کنترل نمود. مهم است که توصیه پزشک را رعایت کنید و طبق تجویز او از داروها استفاده کنید. استفاده از این روش، عوارضی مانند سردرد، کبودی، کم شدن اشتها، و سرگیجه را به دنبال دارد.

روش‌های غیر دارویی برای درمان آلزایمر در سالمندان

یکی از روش‌های غیر دارویی برای درمان بیماری آلزایمر در سالمندان، فیزیوتراپی است. درپاراگراف بعدی، در این باره صحبت می‌کنیم.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یک روش موثر برای بهبود علائم آلزایمر و کاهش پیشروی بیماری است. این روش شامل تمرینات و فعالیت‌های فیزیکی است که به تقویت عملکرد جسمانی و مغزی بیمار کمک می‌کند. فیزیوتراپی می‌تواند عوارض بیماری را کاهش داده و کیفیت زندگی بیمار را بهبود ببخشد.

فیزیوتراپی می‌تواند سرعت پیشروی علائم آلزایمر را کاهش دهد. کاهش سرعت پیشروی به دلیل چهار عامل زیر اتفاق می‌افتد:

  • بهبود خلق و خود و روحیه سالمند
  • ارتقاء قدرت انجام فعالیت‌های فیزیکی توسط سالمند
  • حفظ استقلال و توانایی انجام وظایف روزانه بدون وابستگی به دیگران
  • کاهش سرعت پیشروی از دست دادن حافظه

برای دریافت مشاوره و ویزیت می‌توانید به مطب بهترین متخصص طب سالمندان مراجعه نمایید.

روش‌های دارویی برای درمان آلزایمر در سالمندان

نتیجه‌گیری

درمان آلزایمر در سالمندان، بهبود  عملکرد حافظه را ممکن می‌سازد. از طریق روش‌هایی مانند درمان‌های دارویی و غیردارویی، تلاش می‌شود تا علائم بیماری کاهش یابد و عملکرد شناختی و مغزی بیمار بهبود یابد.

سوالات متداول

آیا برای درمان آلزایمر در سالمندان از دارو استفاده می‌شود؟

بله. درمان دارویی یکی از روش‌های مورد استفاده برای درمان آلزایمر در سالمندان است. از جمله داروهایی که برای درمان این بیماری در سالمندان استفاده می‌شود، می‌توان به دونپزیل، ریواستیگمین، گالانتامین، ممانتین و ممانتین طولانی رهش و دونپزیل اشاره نمود.

آیا به جز درمان دارویی آلزایمر در سالمندان، از روش‌های غیر دارویی نیز برای درمان استفاده می‌شود؟

بله. از فیزیوتراپی به عنوان یک روش موثر غیر دارویی برای مداوای بیماری آلزایمر در سالمندان استفاده می‌گردد. فیزیوتراپی یک روش موثر برای بهبود علائم آلزایمر و کاهش پیشروی بیماری است
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط