لوگو دکتر پریسا طاهری
Search
Close this search box.

علل سقوط سالمندان چیست؟

علل سقوط سالمندان متفاوت است و عوامل متعددی را در بر می‌گیرد. اگر سالمندی با شما زندگی می‌کند، احتمالا شاهد سقوط یا افتادن او بوده‌اید. در برخی موارد، افتادن ممکن است بدون شکستگی اتفاق بیفتد اما در بسیاری از موارد، به دلیل ضعف استخوان‌های سالمندان، افتادن می‌تواند منجر به شکستگی دست، پا، گردن فمور یا استخوان ران (لگن) شود. عواملی که به عنوان عوامل خطرزا در سالمندان در نظر گرفته می‌شوند، شامل پوکی استخوان، عدم تعادل، ضعف عضلات، مشکلات دید، عوارض داروها و محیط زندگی نامناسب هستند. در این نوشته، قصد داریم درباره علل سقوط سالمندان صحبت کنیم.

علل سقوط سالمندان

افزایش سن از علل سقوط سالمندان

با افزایش سن، شانس افتادن در افراد سالمند بیشتر می‌شود. به عبارت دیگر، هر چقدر سن فرد بالاتر باشد، احتمال افتادن نیز افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، یک فرد ۸۵ ساله نسبت به یک فرد ۷۰ ساله، بیشتر با خطر افتادن مواجه است. به طور کلی، با افزایش سن، عوامل مختلفی مانند ضعف عضلات، کاهش تعادل و کاهش استحکام استخوان‌ها بروز می‌کند که منجر به افتادن در افراد سالمند می‌شود. بنابراین، در سالمندان، اهمیت پیشگیری از افتادن و اقداماتی برای تقویت عضلات، حفظ تعادل و ایجاد محیط ایمن بسیار مهم است.

جنسیت از علل سقوط سالمندان

جنسیت نیز یکی از علل افتادن و سقوط سالمندان است. زنان در مقایسه با مردان، بیشتر در معرض خطر افتادن قرار دارند. بنابراین، زنان باید دقت بیشتری را در این زمینه داشته باشند.

کمبود ویتامین D از علل سقوط سالمندان

علاوه بر این، سالمندانی که کمبود ویتامین D دارند، بیشتر احتمال افتادن آنان وجود دارد. در صورتی که سطح ویتامین D در بدن کاهش یابد، قدرت عضلات و استحکام استخوان‌ها نیز کاهش می‌یابد، این موضوع می‌تواند منجر به افزایش خطر افتادن شود. بنابراین، وجود ویتامین D کافی در بدن بسیار مهم است و در صورت نیاز باید مکمل‌های ویتامین D مصرف شود.

علل سقوط سالمندان،ضعف عضلات

ضعف عضلات از علل سقوط سالمندان

ضعف عضلات نیز از عوامل مهمی است که باعث افزایش خطر افتادن در دوره سالمندی می‌شود. اگر عضلات ضعیف و ناتوان شده باشند، احتمال افتادن بیشتر می‌شود. از این رو، تقویت عضلات از طریق تمرینات مخصوص می‌تواند اثر قابل توجهی در استحکام و قدرت عضلات و در نتیجه کاهش خطر افتادن داشته باشد.

عدم تعادل مناسب از علل سقوط سالمندان

سالمندانی که تعادل مناسبی در هنگام راه رفتن ندارند، شانس افتادن آنان بیشتر است. این مشکل می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند ضعف عضلات، مشکلات در سیستم عصبی یا مشکلات در بینایی باشد. از آنجا که  داشتن تعادل برای حفظ ایمنی در فعالیت‌های روزمره ضروری است، سالمندانی که با مشکلات تعادل روبرو هستند، باید تمرینات مخصوصی ( طبق تجویز پزشک) را برای حفظ تعادل انجام دهند یا  از وسایل وسایل کمکی مانند عصا و فیزیوتراپی استفاده کنند.

اختلال حافظه از علل سقوط سالمندان

افرادی که اختلال حافظه دارند یا دید ضعیفی دارند نیز با خطر افتادن روبه‌رو هستند. بنابراین، مراجعه به پزشک برای بررسی و تجویز عینک و درمان اختلالات دید و حافظه بسیار ضروری است.

علل سقوط سالمندان، کمبود ویتامین دی

نوع راه رفتن از علل سقوط سالمندان

سالمندانی که در هنگام راه رفتن قدم‌های کوتاه و سریع برمی‌دارند و یا قدم‌های آن‌ها متعادل نیست بیشتر با خطر افتادن مواجه هستند. تقویت عضلات و مراجعه به پزشک برای ارزیابی تخصصی و درمان این مشکلات می‌تواند خطر افتادن را کاهش دهد.

بی‌اختیاری ادرار از علل سقوط سالمندان

سالمندانی که با بی‌اختیاری ادرار یا بی‌اختیاری مدفوع مواجه هستند، احتمال افتادنشان بیشتر است.

بیشتر بخوانید: پیشگیری از آلزایمر در سالمندان

افسردگی از علل سقوط سالمندان

سالمندانی که افسردگی را تجربه می‌کنند نیز با خطر افتادن بیشتری مواجه هستند. افسردگی می‌تواند تاثیرات منفی بر روی تمرکز و توجه و انگیزه برای مراقبت از خود داشته باشد. درمان افسردگی و ارائه حمایت روانی به سالمندان می‌تواند در بهبود وضعیت روانی و کاهش خطر افتادن موثر باشد.

جنسیت، علل سقوط سالمندان

افت فشار خون از علل سقوط سالمندان

سالمندانی که دچار افت فشار خون هستند، به خصوص زمانی که از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر موقعیت می‌دهند، ممکن است با افت ناگهانی فشار خون مواجه شوند. این موضوع می‌تواند باعث سرگیجه و افتادن آنان شود. سالمندانی که قبلا افتاده‌اند، به دلیل ترس از افتادن‌های بعدی ممکن است قدم‌های محتاطانه‌تری در هنگام راه رفتن بردارند و این می‌تواند خطر افتادن مجدد را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: علائم بیماری افسردگی در سالمندان

پارکینسون و سابقه سکته مغزی از علل سقوط سالمندان

بیماری‌هایی مانند بیماری پارکینسون در برخی از سالمندان، میزان قدرت عضلانی را کاهش می‌دهد و این موضوع می‌تواند موجب افزایش خطر افتادن شود. سالمندانی که سابقه سکته مغزی داشته‌اند و علائمی از پاراستیزا یا پلژی (کاهش قدرت عضلانی) دارد نیز ممکن است خطر افتادن مجدد را تجربه کنند.

مصرف بعضی از داروها از علل سقوط سالمندان

مصرف بعضی از داروها در دوره سالمندی می‌تواند خطر افتادن را بر روی زمین را افزایش ببرد. به همین دلیل، همواره تاکید می‌کنیم که با پزشک متخصص سالمندان مشورت کنید و در مورد بیمار سالمند خود اطلاعات لازم را به او ارائه دهید. همواره متخصصان طب سالمندی توصیه می‌کنند که در صورت نیاز به دارو، با حداقل دوز شروع کنید و سپس با رصد و پیگیری دقیق، دوز واقعی و متناسب با وضعیت سالمند را تعیین کنید.

اقدامات لازم برای پیشگیری از سقوط سالمندان

بررسی سطوح: مطمئن شوید که سطوح منزل، از جمله کف‌پوش‌ها، فرش‌ها و موکت‌ها غیر لغزنده هستند و به درستی ثابت شده باشند.

روشنایی مناسب: اطمینان پیدا کنید که محیط منزل به اندازه کافی روشن است. استفاده از نورپردازی مناسب، به ویژه در محل‌هایی که سالمند ممکن است از آن‌ها عبور کند، می‌تواند به او در تشخیص موانع و جلوگیری از افتادن کمک کند.

نصب دستگیره‌: در مکان‌هایی مانند حمام، توالت، پله‌ها و نقاط خطرناک دیگر، دستگیره‌های مناسب و قابل دسترسی را نصب کنید. این دستگیره‌ها به سالمند کمک می‌کند تا در حرکت و استفاده از این فضاها دچار مشکل نشود.

با این اقدامات، می‌توانید محیطی ایمن‌تر را برای سالمندان فراهم کنید و خطر افتادن آن‌ها را کاهش دهید. همچنین، توصیه می‌کنیم با پزشک متخصص سالمندان خود مشورت کنید تا در مورد نیازها و شرایط خاص سالمند در خانه، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

علل سقوط سالمندان، مصرف برخی داروها

نتیجه‌گیری

علل سقوط سالمندان متعدد است، از بین این علل می‌توان به عدم تعادل مناسب، افت فشار خون، ضعف عضلات، افزایش سن و… اشاره نمود. ایجاد یک محیط ایمن در خانه می‌تواند به کاهش خطر افتادن در سالمندان کمک کند. این اقدامات شامل بررسی سطوح لیز منزل، نصب دستگیره در حمام و دستشویی و روشنایی مناسب است.

سوالات متداول

چرا احتمال افتادن در سالمندان بیشتر از افراد دیگر است؟

علل سقوط سالمندان شامل ضعف عضلات، عدم تعادل، کاهش قدرت بینایی، تغییرات در ساختار استخوان، مصرف بعضی از داروها، پارکینسون و سابقه سکته مغزی، افت فشار خون و… هستند.

چه اقداماتی می‌تواند برای کاهش خطر افتادن سالمندان انجام داد؟

برخی اقدامات مفید برای کاهش خطر افتادن سالمندان شامل ایجاد محیطی ایمن در منزل، استفاده از دستگیره‌ها در محیط‌هایی مانند حمام و دستشویی، استفاده از نورپردازی مناسب و مراجعه به پزشک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط