لوگو دکتر پریسا طاهری
Search
Close this search box.

قرص خواب برای سالمندان

قرص خواب برای سالمندان از داروهای بسیار پر مصرفی است که در حال حاضر برای مواجه با اختلال بی خوابی، توسط بسیاری از این افراد در سراسر جهان استفاده می شود. بیشتر از نیمی از سالمندان به دلایل مختلفی مانند استرس، ناراحتی، مشکلات تنفسی و … به بی خوابی دچار شده و جهت رفع این اختلال و بهبود کیفیت خواب خود به طرف قرص ‌های خواب آور گرایش پیدا می کنند. البته باید گفت که مصرف قرص خواب برای سالمندان تنها در صورتی مجاز است که آنان با پزشک خود مشورت کرده باشند و مصرف این دارو بدون نسخه پزشک ممنوع است. چرا که استفاده مداوم و طولانی مدت از قرص های خواب، موجب بروز مشکلاتی در بدن افراد می شود.

قرص خواب برای سالمندان

انواع قرص خواب برای سالمندان

به طور معمول قرص خواب برای سالمندان به دو گروه قرص های بنزودیازپین و نیز غیر دیازپینی تقسیم می شوند. این داروها از لحاظ میزان ماندگاری، سرعت عمل و اثر بخشی کاملا با تفاوت دارند. در ادامه با هر کدام از این نوع قرص ها آشنا خواهیم شد: 

  1. قرص های بنزودیازپین

قرص ‌های بنزودیازپین، از مهم ‌ترین نوع آرامش ‌بخش‌ ها به شمار می آیند که جهت درمان بی ‌خوابی سالمندان مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار شیمیایی قرص های بنزودیازپین به صورتی است که با اثر بر روی انتقال ‌دهنده ‌ها و گیرنده‌ های پیام عصبی در مغز و غیر فعال ‌کردن بخشی از آن ‌ها، باعث حالت آرامش در سالمندان خواهند شد. نمونه ای از این دسته قرص‌ های خواب آور عبارتند از: دیازپام، کلونازپام، تمازپام، زاناکس، تریازولام، آلپرازولام، لورازپام، فلورازپام، کلردیازپوکساید، میدازولام.

  1. قرص های غیردیازپینی

قرص ‌های غیردیازپینی از لحاظ نحوه تاثیر گذاری تفاوت هایی با نوع بنزودیازپین داشته و نسبت به آن ها جواب دهی بیشتری در درمان بی خوابی دارد. از نمونه قرص های غیردیازپینی می توان به زوپیکلون، زولپیدم امبین و زالپلون سوناتا اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: روان‌پریشی در سالمندان

عوارض کوتاه مدت قرص خواب برای سالمندان

عوارض کوتاه مدت قرص خواب برای سالمندان

مصرف قرص های خواب آور نیز مانند سایر داروها، عوارضی را برای افراد به دنبال خواهد داشت. این عوارض در کوتاه مدت و با مصرف این دارو در طی چند روز کاملا قابل مشاهده است. بهتر است که سالمندان از این عوارض آگاه بشوند تا جهت درمان بی خوابی خود به فکر سایر روش های درمانی باشند. قرص خواب برای سالمندان دارای عوارض کوتاه مدت شایعی هستند که در زیر عنوان شده است:

احساس تغییر و بی حالی جسمانی

احساس خواب آلودگی و بی حسی در روز بعد از مصرف این قرص ها به سراغ افراد می آید. در مواقعی این احساس با حالات دیگری چون احساس گیجی و منگی و کم شدن حافظه، کاهش اشتها، به هم ریختگی دستگاه گوارش مانند اسهال یا یبوست، به هم ریختن سیستم ایمنی بدن، سردرد، معده درد، رفلاکس، به هم خوردن تعادل بدن و دیدن خواب های آشفته همراه خواهد بود.

اختلال پاراسومینا در خواب

پاراسومینا به رفتارهای غیرعادی در زمان خواب می گویند و افراد سالمندی که به این عارضه دچار می شوند، ممکن است در زمان خواب، راه رفته و صحبت کنند و برخی رفتارهای غیر عادی داشته باشند. البته این رفتارها به صورتی است که اطرافیان گمان خواهند کرد که فرد بیدار و هوشیار است. در صورت بروز این اختلال به سالمندان توصیه می گردد که از خوردن قرص های خواب آور به شدت دوری کنند. زیرا می تواند برای آنان خطر ساز باشد.

ایجاد حساسیت 

ایجاد حساسیت نیز از دیگر عوارض کوتاه مدت قرص های خواب آور برای سالمندان به حساب می آید. چرا که بدن برخی از سالمندان به این قرص ها واکنش نشان می دهند. از علائم بروز حساسیت در بدن این افراد می توان به تورم اعضای صورت آنان مانند چشم، زبان، گلو و لب ها اشاره نمود. 

اختلال در دستگاه تنفسی 

سالمندانی که از اختلالات تنفسی مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه و سایر مشکلات ریوی رنج می برند، جهت مصرف این قرص ها باید با پزشک خود مشورت کنند. زیرا این دارو می تواند مشکلاتی را در تنفس آنان ایجاد کند.  

بیشتر بخوانید: فشار خون بالا در سالمندان

عوارض بلند مدت قرص خواب برای سالمندان

عوارض بلند مدت قرص خواب برای سالمندان

با مصرف قرص خواب برای سالمندان در طولانی مدت، ما شاهد عوارضی نظیر اختلالات عصبی و حتی گاهی زوال عقلی در این افراد خواهیم بود. زیرا ساختار اصلی داروهای خواب آور به این صورت است که با سرکوب سیستم اعصاب مرکزی سالمندان، باعث احساس آرامش اعصاب، خواب آلودگی، کاهش اضطراب و استرس در افراد می شوند. سپس با مرور زمان فرد دچار کند شدن تنفس، شل شدن عضلات، کاهش تعادل، اختلال در قضاوت و واکنش های بسیار کند خواهد شد. در مواقعی مصرف بیش از اندازه و دراز مدت این قرص ها باعث از بین رفتن هوشیاری و حتی مرگ در سالمندان می شود. 

تداخلات دارویی قرص خواب برای سالمندان

همان طور که می دانید گاهی اوقات مصرف یک دارو در کنار دارویی دیگر باعث مسمومیت و حتی مرگ در افراد می شود. در نتیجه بهتر است سالمندان هنگام مراجعه به پزشک خود، در مورد داروهایی که مصرف می کنند و همچنین عادات غذایی خود مشورت نمایند. به طور معمول در زمان مصرف قرص خواب برای سالمندان نکات زیر توصیه می شود:

  • بهتر است که افراد از مصرف داروهایی نظیر آنتی هیستامین، داروهای ضد تشنج و همچنین مصرف الکل، خودداری نمایند زیرا موجب تشدید اثر دهی این قرص ها می شود.
  • مصرف انواع دخانیات مانند سیگار و قلیان، موجب دفع داروهای آرام‌بخش شده و میزان تاثیرگذاری آن ها را کم می کند.

بیشتر بخوانید: آب آوردن ریه در سالمندان

تداخلات دارویی قرص خواب برای سالمندان

نتیجه‌گیری

مصرف قرص خواب برای سالمندان یکی از روش های درمان بی خوابی، محسوب می شود که هر چند در کوتاه ‌مدت، بر روی اختلالات خواب سالمندان اثر مناسبی دارند ولی در بلند مدت، می توانند بسیار مشکل ساز باشند. به همین علت توصیه می شود که سالمندان و خانواده آن ها، پیش از مصرف این داروها، اطلاعات کافی در مورد عوارض جانبی آن داشته باشند. بی ‌خوابی در سالمندان موجب کاهش قدرت ایمنی بدن آن ها شده و به نیروی حافظه آنان آسیب جدی وارد می کند. در مواردی حتی این بی خوابی می تواند از عوامل مهم مرگ ‌و میر در سالمندان باشد.

سوالات متداول

در کنار مصرف قرص های خواب آور، انجام چه کارهایی برای بهبود کیفیت خواب مناسب است؟

توصیه می شود سالمندان در کنار مصرف قرص خواب آور، موارد زیر را رعایت کنند:
1. پیروی از برنامه خواب منظم
2. حذف یا کم کردن کافئین یا نیکوتین
3. فعالیت روزانه کافی
4. بررسی داروهای مصرفی
5. عدم چرت زدن در طول روز
6. عدم مصرف غذاهای چرب پیش از خواب

آیا این امکان وجود دارد که سالمندان به قرص های خواب آور وابستگی پیدا کنند؟

 بله، زمانی که سالمندان خوردن قرص های خواب آور را با مدت تعیین شده توسط پزشک شروع می کنند، با پایان یافتن این دوره و تمام شدن قرص ها، دچار اضطراب و نگرانی می شوند و این تصور را دارند که بدون این قرص ‌ها نمی توانند بخوابند و علت این امر، وابستگی آنان به قرص های خواب آور است.

آیا ترکیبات گیاهی می توانند جایگزین قرص های خواب آور شیمیایی برای سالمندان باشند؟

بله. سالمندان عزیز می توانند جهت رفع اختلال بی خوابی خود از داروهای گیاهی و بسیار از ترکیبات دمنوش های آرام بخش که عوارض کمتری دارند، استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط