لوگو دکتر پریسا طاهری
Search
Close this search box.

ورزش سالمندان

ورزش سالمندان، موضوعی است که در این نوشته راجع به آن صحبت می‌کنیم. انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی برای افراد سالمند و حفظ سلامتی آنان، جلوگیری از آسیب‌دیدگی و کاهش بروز مشکلات قلبی کمک کننده است. در ادامه، درباره فواید و انواع ورزش‌هایی که این افراد می‌توانند انجام دهند، مطالب مورد نظر را بیان می‌کنیم.

ورزش سالمندان

فواید ورزش برای سالمندان

انجام فعالیت‌های بدنی منظم به حفظ سلامت افراد سالمند کمک زیادی می‌کند. در چند پاراگراف بعدی در خصوص فواید ورزش سالمندان صحبت می‌کنیم.

  • حفظ سلامت قلب: ورزش سالمندان، موجب حفظ سلامت قلب آنان می‌گردد. در واقع، ورزش منظم می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را در سالمندان کاهش دهد. پیاده روی، دوچرخه‌سواری، شنا و… کمک زیادی به تقویت قلب و بهبود عملکرد آن می‌کند.
  • حفظ قدرت و استقامت بدن: یکی دیگر از فواید ورزش سالمندان، حفظ قدرت و استقامت بدن آنان است. ورزش و فعالیت بدنی در توانایی بدن، افزایش قدرت عضلات و کاهش خطر افتادن کمک کننده است.
  • کنترل وزن: ورزش موجب کنترل وزن افراد سالمند می‌شود و از چاق شدن آنان جلوگیری می‌کند. کنترل وزن سالمندان، موضوع بسیار مهمی است، چون چاق شدن موجب بروز بسیاری از مشکلات جسمی و بیماری می‌شود.
  • تقویت قدرت ذهنی: ورزش موجب تقویت قدرت ذهنی و بهبود توجه و تمرکز سالمندان می‌شود. با توجه به یافته تحقیقات مختلف، ورزش در بهبود حافظه، افزایش تمرکز و کاهش بروز بیماری‌های مرتبط با افزایش سن کمک کننده است.
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن: انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی منظم، خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن همچون دیابت، افسردگی، فشار خون بالا و… را کاهش می‌دهد.
  • بهبود خلق و خو:  ورزش در سالمندان موجب بهبود خلق و خو و افزایش روحیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: سوء تغذیه در سالمندان

مناسب‌ترین ورزش سالمندان

ورزش سالمندان شامل فعالیت‌های سبک مانند ورزش هوازی، ورزش قدرتی و استقامتی، حرکات کششی و حرکات تعادلی می‌شود.

ورزش هوازی

هوازی، یکی از انواع ورزش‌هایی است که برای سالمندان مفید است. ورزش هوازی شامل دوچرخه‌سواری، شنا، تنیس، ایروبیک و  پیاده‌روی است. مهم است که افراد سالمند در انجام هر یک از این ورزش‌ها، فشار زیادی به خود وارد نکنند و با احتیاط آن‌ ورزش را انجام دهند.

مناسب_ترین ورزش سالمندان

ورزش قدرتی و مقاومتی

انجام ورزش‌های قدرتی و مقاومتی نیز برای سالمندان مفید هستند. انجام این تمرینات موجب افزایش تراکم استخوان و کاهش خطر افتادن سالمندانی که مبتلا به پوکی استخوان هستند، می‌شود. تمرینات قدرتی و مقاومتی دارای فوایدی هستند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • افزایش قدرت عضلات: تمرینات قدرتی و مقاومتی به سالمندان کمک می‌کند تا عضلات خود را قوی‌تر کنند.  این کار موجب افزایش قدرت عضلات و توانایی انجام بهتر کارها و  فعالیت‌های روزمره می‌شود.
  • تعادل: تمرینات قدرتی به سالمندان کمک می‌کند تا تعادل بیشتری در راه رفتن داشته باشند و احتمال افتادن و زمین خوردن در آنان کاهش پیدا کند.
  • بهبود انجام فعالیت‌های روزمره: با توجه به اینکه ورزش‌های قدرتی و مقاومتی، سطح استقامت بدن را بالا می‌برد، انجام کارها و فعالیت‌های روزمره برای سالمندان راحت‌تر خواهد بود.

 نکته: بهتر است، افراد سالمند 2 تا 3 بار در هفته ورزش‌های قدرتی و مقاومتی را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: تغذیه در سالمندان

انجام حرکات کششی و نرمشی

یکی از ورزش‌هایی که برای سالمندان مفید است، انجام حرکات کششی و نرمشی است. انجام ورزش‌هایی همچون یوگا، تایچی، پیلاتس و رقصیدن کمک می‌کند تا این افراد راحت‌تر حرکت کنند.

حرکات تعادلی

انجام ورزش و  حرکات تعادلی برای سالمندان بسیار مفید است. حفظ تعادل بدن در  افراد سالمند بسیار مهم است زیرا کاهش تعادل می‌تواند خطر افتادن و شکستگی‌های جدی را در سالمندان افزایش دهد. انجام حرکات تعادلی و تمرینات مربوط به آن به سالمندان کمک می کند تا استحکام و استقامت عضله‌های آنان افزایش یابد. در پاراگراف بعدی در خصوص فواید انجام حرکات تعادلی بیشتر توضیح می‌دهیم.

حرکات تعادلی در ورزش سالمندان

کاهش خطر سقوط و افتادن: انجام حرکات تعادلی و تمرین‌های مربوط به آن می‌تواند به سالمندان کمک کند تا استحکام و استقامت  عضله‌های خود را بالا ببرند. با انجام منظم این تمرین‌ها، خطر افتادن و سقوط در افراد سالمند کاهش پیدا می‌کند.

بهبود عملکرد روزمره:  انجام حرکات تعادلی به سالمندان کمک می‌کند تا در انجام فعالیت‌های روزمره خود، مانند پیاده‌روی، بلند شدن و نشستن،  راحت‌تر عمل کنند.

بیشتر بخوانید: تشخیص آلزایمر در سالمندان

نتیجه‌گیری

ورزش سالمندان، برای حفظ سلامتی آنان بسیار مهم است. سالمندان می‌توانند با توجه به شرایط جسمی و فیزیکی خود ورزش‌های سبکی را انتخاب و انجام دهند. ورزش هوازی، ورزش قدرتی و مقاومتی، انجام حرکات کششی و نرمشی، انجام حرکات تعادلی و… از جمله ورزش‌هایی هستند که این افراد می‌توانند انجام دهند.

 سوالات متداول

فواید ورزش برای سالمندان چیست؟

حفظ سلامت قلب، حفظ قدرت و استقامت بدن، کنترل وزن، تقویت قدرت ذهنی، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و بهبود خلق و خو از جمله فواید ورزش برای این گروه سنی است.

مناسب‌ترین ورزش برای افراد سالمند کدام است؟

ورزش هوازی، ورزش قدرتی و مقاومتی، انجام حرکات کششی و نرمشی، انجام حرکات تعادلی و… .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط