لوگو دکتر پریسا طاهری
Search
Close this search box.

مراحل پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان

پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان مراحل خاصی دارد. بیماری آلزایمر، یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ( اختلالات عصبی – شناختی ) نوروکوگنیتیو در سالمندان است که به صورت تدریجی و در مراحل مختلف پیشرفت می‌کند. این بیماری نورون‌های مغز  و عملکرد شناختی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مراحل پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان شامل مرحله اولیه یا خفیف، مرحله میانی یا متوسط و مرحله آخر یا شدید است. در مرحله اولیه یا خفیف، علائم ناچیز هستند، اما در مراحل بعدی، مشکلات حافظه، تغییرات رفتاری و مشکلات در فعالیت‌های روزانه بیشتر مشاهده می‌شوند. در مرحله پیش‌رونده یا شدید، علائم بیماری بسیار حادتر  هستند. درک و آگاهی از مراحل پیشرفت بیماری آلزایمر می‌تواند به خانواده‌ها و مراقبان سالمند کمک کند تا برنامه‌ریزی مناسبی برای مراقبت و مدیریت بیماری را انجام دهند. با توجه به اینکه در بسیاری از خانواده‌ها افراد سالمند زندگی می‌کنند، لازم دیدم در این مقاله، در خصوص مراحل پیشرفت بیماری در سالمندان صحبت کنیم تا راهنمای مناسبی برای شما باشد.

مراحل پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان

مراحل پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان چیست؟

مراحل پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان شامل مرحله ابتدایی یا خفیف،مرحله میانی یا متوسط و مرحله آخر یا شدید است.

مرحله ابتدایی یا خفیف

در مراحل اولیه و ابتدایی بیماری آلزایمر، ممکن است فرد هنوز زندگی مستقل خود را داشته باشد و بتواند کارهای روزانه خود را به شکل مستقل و تنها انجام دهد. اما در عین حال، ممکن است مشکلاتی در برخی زمینه‌ها نظیر یادآوری کلمات آشنا، مکان‌ها و موضوعات روزمره را تجربه کند. در صورتی که این علائم خیلی واضح و آشکار هم نباشد، لازم است با مراجعه به پزشک متخصص طب سالمندان موارد را بررسی نمود و توصیه‌های او را برای کنترل وضعیت سالمند خود انجام داد. پزشک با استفاده از تست‌ها و ابزارهای تشخیصی و ارزیابی‌های مربوطه، می‌تواند علائم را بررسی کند و تشخیص درستی درباره وضعیت شما یا عزیزتان بدهد.

بیشتر بخوانید: مراقبت از بیمار آلزایمری

مرحله میانی یا متوسط

در مرحله میانی بیماری آلزایمر، فرد با علائم زوال عقل رو به‌ رو است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد. در این مرحله که طولانی‌ترین مرحله بیماری است و ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد، آسیب وارده به سلول‌های عصبی مغز بیشتر می‌شود و انجام کارهای روزمره و بیان افکار برای فرد مشکل‌تر می‌شود. در این مرحله، علائم زوال عقل به طور قابل توجهی بیشتر و شدیدتر می‌شوند. فرد سالمند که تا اینجا با مشکلات حافظه و تمرکز مواجه بود، در این مرحله با مشکلات بیشتری مواجه می‌شود.

فرد مبتلا به بیماری آلزایمر در مرحله میانی ممکن است دچار مشکلات در بیان و ارتباط با دیگران شود. او ممکن است با دشواری در یافتن و استفاده از کلمات مناسب مواجه باشد و اغلب کلمات را درهم بیان کند. این امر می‌تواند منجر به افزایش مشکلات ارتباطی و محدود شدن توانایی فرد در بیان نیازها و دغدغه‌هایش شود.

علاوه بر مشکلات  گفتاری و زبانی، فرد در مرحله میانی ممکن است تغییرات رفتاری و احساسی نیز نشان دهد. او ممکن است به دلیل ناتوانی در مواجهه با مشکلات و فراموشی‌ها، نا امید یا عصبانی شود. همچنین، برخی از رفتارهای عجیب مانند امتناع از بهداشت شخصی یا امتناع از حمام رفتن را از خود نشان دهد یا حتی اجازه اینکه لباس‌های او را عوض کنند را ندهد.

مرحله ابتدایی پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان

 در این مرحله، فرد نیاز به کمک و مراقبت بیشتری دارد. او ممکن است نتواند کارهای روزمره خود را به شکل مستقل انجام دهد و به کمک دیگران برای انجام فعالیت‌های روزانه نیاز داشته باشد. حمایت و ارتباط موثر با سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر و ایجاد محیطی امن برای او، می‌تواند کمک زیادی به او بکند. در مرحله میانی بیماری آلزایمر، علائمی مانند مشکلات حافظه بیشتر، کاهش توانایی در انجام کارهای روزمره، اختلال در زبان و ارتباطات، سردرگمی، اضطراب و تغییر در رفتار و شخصیت مشاهده می‌شود. انجام فعالیت‌های روزمره می‌تواند برای فرد مبتلا به آلزایمر در مرحله میانی چالش برانگیز باشد و نیاز به کمک داشته باشد.

بیشتر بخوانید: اختلال حافظه

مرحله آخر یا  شدید

در مرحله پیشرفته بیماری آلزایمر، علائم زوال عقل به شدت افزایش می‌یابد و فرد مبتلا به تدریج توانایی ادامه گفتگو و کنترل حرکاتش را از دست می‌دهد. این فرد ممکن است هنوز بتواند برخی از کلمات یا عبارات را بیان کند، اما اغلب آن‌ها بی‌معنی هستند. در این مرحله، برقراری ارتباط موثر با این افراد بسیار دشوار می‌شود.

با این حال، گرچه برقراری ارتباط با فرد در مراحل آخر آلزایمر بسیار سخت است، اما هنوز هم می‌توان به روش‌های مناسبی با تعامل داشت. به عنوان مثال، گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش می‌تواند به او کمک کند احساس آرامش کند. همچنین، استفاده از لمس آرام می‌تواند به فرد سالمند احساس آرامش را القا کند.

بیشتر بخوانید: توانمندسازی سالمندان

مرحله میانی پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان

نتیجه‌گیری

پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان در سه مرحله ابتدایی یا خفیف، مرحله میانی یا متوسط و مرحله آخر یا شدید اتفاق می‌افتد. این مراحل از فراموشی ساده و تغییرات در رفتار و شخصیت در مرحله اول تا از دست دادن توانایی ارتباط در مراحل پیشرفته، ادامه پیدا می‌کند. در مراحل پیشرفته، نیاز به مراقبت و حمایت مستمر از فرد سالمند وجود دارد. چون فرد سالمند توانایی انجام فعالیت‌های روزمره را تا حد زیادی  از دست می‌دهد. بنابراین، درک و حمایت از فرد مبتلا به آلزایمر، ایجاد محیط آرام و امن، داشتن ارتباط با خانواده و انجام  فعالیت‌های مغزی می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی این افراد کمک کننده باشد.

سوالات متداول

آیا در مرحله ابتدایی یا خفیف پیشرفت بیماری آلزایمر در سالمندان، این افراد می‌توانند کارهای خود را انجام دهند؟

 بله. در مراحل اولیه و ابتدایی بیماری آلزایمر، فرد ممکن است هنوز قادر باشد زندگی مستقل خود را داشته باشد و بتواند کارهای روزانه خود را به صورت مستقل و بدون کمک انجام دهد. اما در عین حال، ممکن است با برخی مشکلات مانند یادآوری کلمات آشنا، مکان‌ها و موضوعات روزمره مواجه باشد.

در کدام مرحله، سالمندان با علائم زوال عقل رو به‌ رو هستند؟

در مرحله میانی یا متوسط. در مرحله میانی بیماری آلزایمر، سالمند با علائم زوال عقل رو به‌ رو است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

در کدام مرحله سالمند علائم زوال عقل شدت پیدا می‌کند؟

در مرحله آخر یا شدید. در این مرحله، علائم زوال عقل به شدت افزایش پیدا می‌کند و فرد مبتلا به تدریج توانایی ادامه گفتگو و کنترل حرکاتش را از دست می‌دهد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط