لوگو دکتر پریسا طاهری
Search
Close this search box.

5 راه برای پیشگیری از سقوط در سالمندان

سقوط، برای سالمندان خطرات جدی به همراه دارد. این اتفاق ممکن است منجر به شکستگی‌های لگن، استخوان، خونریزی داخلی و آسیب به سر شود. با گذر زمان و تغییرات جسمی و شرایط سلامتی، احتمال سقوط در سالمندان افزایش می‌یابد. در ادامه مطلب نکاتی در مورد پیشگیری از سقوط سالمندان را به شما ارائه می‌دهیم.

پیشگیری از سقوط در سالمندان

پیشگیری از سقوط در سالمندان

با اینکه افراد مسن در معرض خطر سقوط قرار دارند، اما با برنامه‌ریزی دقیق و اقدامات کوچک می‌توان خطر سقوط را به حداقل رساند یا از بین برد. در ادامه برخی از مواردی که باعث جلوگیری از سقوط سالمندان می‌شوند را به شما معرفی خواهیم کرد:

تحرک داشته باشید

حفظ فعالیت و تعادل برای سالمندان بسیار مهم است. این افراد می‌توانند پیاده‌روی منظم یا ورزش سبک و حرکات کششی، داشته باشند. جلوگیری از سقوط برای سالمندان به معنای پیشگیری از آسیب است. با اتخاذ اقدامات مناسب مثل داشتن تحرک کافی علاوه بر جلوگیری از افتادن سالمندان، کیفیت زندگی آن‌ها افزایش می‌یابد و همچنین هزینه‌های مرتبط با درمان آسیب‌ها کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: دوران سالمندی سالم

کفش مناسب بپوشید

انتخاب کفش‌ با اندازه مناسب و کفی که سر نباشد بسیار اهمیت دارد. پوشیدن کفش‌هایی با بند می‌تواند یکی از عوامل سقوط برای سالمندان باشد. استفاده از کفش مناسب می‌تواند بسیاری از خطرات ناشی از افتادن مانند زخمی شدن پا و عفونت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

فضای خانه را روشن نگه دارید 

افت بینایی سالمندان یکی از مشکلات رایج است که توجه به آن بسیار اهمیت دارد. آن‌ها ممکن است نتوانند در محیط‌های تاریک را به خوبی ببینند. افزایش روشنایی محیط می‌تواند به پیشگیری از سقوط در سالمندان کمک کند تا به طور ایمن‌تر در محیط حرکت کنند. برای بهبود روشنایی محیط خانه، می‌توانید از لامپ‌های قابل کنترل از راه دور استفاده کنید. این نوع لامپ‌ها به ویژه برای افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند، بسیار مفید است. با اضافه کردن لامپ‌های بیشتر یا افزایش روشنایی محیط، مطمئن شوید که خانه شما دارای نور کافی است و به سالمندان کمک می‌کند تا بهتر ببینند و در محیط خود احساس امنیت بیشتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: صبحانه مقوی برای سالمندان

5 راه برای پیشگیری از سقوط در سالمندان

از وسایل کمکی استفاده کنید

پزشک می‌تواند بهترین توصیه‌ها را در ارتباط با کمک به تحرک افراد مسن ارائه دهد. این توصیه‌ها ممکن است شامل استفاده از وسایل کمکی مانند ویلچر، واکر یا عصا باشد. همانند هر نوع وسیله کمکی برای ایمنی در حرکت سالمندان، مطمئن شوید که این وسایل کمکی برای استفاده آسان و بهترین عملکرد طراحی شده‌اند. بعضی از سالمندان ممکن است در برابر استفاده از واکر مقاومت کنند، اما با راهنمایی صحیح  می‌توانند دریابند که استفاده از واکر باعث افزایش آزادی، استقلال و کیفیت زندگی آن‌ها می‌شود. البته برای پیشگیری از سقوط در سالمندان لازم است که  یک متخصص کاردرمانی، آموزش استفاده از این وسایل را به سالمندان بدهد تا از این وسایل کمکی به درستی استفاده کنند.

عوامل خطر زا را از سر راه دور کنید

برای پیشگیری از سقوط در سالمندان اطراف خانه را بررسی کنید، زیرا ممکن است عوامل خطر زا در قسمت‌هایی از خانه مثل اتاق پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب، حمام، راهروها و راه پله‌ها وجود داشته باشند. برای افزایش ایمنی خانه خود، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

·   جعبه‌ها، روزنامه‌ها، کابل‌های برق و تلفن را از مسیر عبور خود بردارید تا خطر سقوط و مسدود شدن مسیرها را کاهش دهید.

·    میزهای عسلی، قفسه‌های مجلات و استند گلدان‌ها را از بخش‌های پر رفت ‌و‌ آمد خانه دور کنید تا از برخورد و تصادف با آن‌ها جلوگیری شود.

·  از سرعت‌گیرها برای ثابت نگه داشتن فرش‌ها استفاده کنید تا جلوی لغزندگی را بگیرید.

·   در صورتی‌که کف‌پوش‌های خانه آسیب دیده‌اند، آن‌ها را تعمیر کنید تا خطر سقوط و آسیب به سالمندان را از بین ببرید.

·   لباس، ظروف، غذا و سایر اشیا را در محدوده دسترسی آسان قرار دهید تا سالمندان به آسانی به آن‌ها دسترسی داشته و نیاز به تحرک زیادی نداشته باشند.

·   در صورتی که مایعات، روغن یا غذا روی سطح زمین ریخته باشد، آن‌ها را پاک کنید تا خطر لغزندگی و سقوط را از بین ببرید.

· در حمام از کف‌پوش‌هایی استفاده کنید که خطر لغزش و سقوط را کاهش دهند. همچنین، استفاده از صندلی حمام می‌تواند در هنگام دوش گرفتن به سالمندان کمک کند تا در حالت نشسته باشند و خطر سقوط را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید: بی‌اختیاری ادرار در سالمندان

پیشگیری از سقوط در سالمندان

نتیجه گیری

سالمندان، نسبت به دیگر افراد در معرض خطر سقوط و عواقب جدی قرار دارند. این افراد نسبت به افراد جوان‌تر دارای حجم کمتری از عضلات هستند. همچنین، دچار مشکلاتی مانند التهاب مفاصل، تغذیه ناکافی و کمبود قدرت بدنی هستند که باعث می‌شود تا با مشکلاتی در حرکت و جابه جایی روبه‌رو شوند. افزایش خطر سقوط و افتادن در سالمندان موجب نگرانی شدید است، زیرا زمان بیشتری برای بهبود آسیب‌ها نیاز دارند. طبق موارد بیان شده در مورد پیشگیری از سقوط در سالمندان، می‌توان کمک کرد که سالمندان به راحتی و بدون محدودیت به زندگی روزمره خود ادامه دهند.

سوالات متداول

سقوط سالمندان چه عواقبی به همراه خواهد داشت؟

گاهی نیز این موضوع باعث می‌شود تا سالمندان به خاطر ترس از سقوط فعالیت‌های روزمره خود را به سختی انجام ‌دهند، به عبارتی دچار محدودیت خواهند شد.

عواملی که باعث افزایش احتمال سقوط سالمندان می‌شود، کدامند؟

کاهش قدرت بینایی و شنوایی، بی‌اختیاری ادرار، مشکلات ارتباطی، از بین رفتن قدرت عضلات دست‌ها و پاها، استفاده از داروهای مختلف و مشکل در ایجاد تعادل و راه رفتن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط